KALIMI VALBONË – THETH 3 DITË €109
VALBONË, THETH
 • ► 23 Tetor
 • ► 6, 13, 20, 27, 28 Nëntor

Programi:

►Dita e parë:

Nisja nga Tirana në orën 06:00
Nisja nga Durrësi në orën 05:20
Nisja nga Elbasani në orën 05:20

Gjatë rrugëtimit tonë drejt Komanit do të kemi një ndalesë të shkurtër. Në liqenin e Komanit nis lundrimi jonë përreth 2 orë drejt Fierzës. Gjatë lundrimit tonë do të kemi mundësi të shijojmë pamjen e papërsëritshme që ofron natyra.  Më pas do të mbërrijmë në Luginën e Valbonës. Akomodohemi në hotel. Kohë e lirë dhe në mbrëmje do të konsumojmë drekën.

►Dita e dytë:

Dita e dytë nis me konsumimin e mëngjesit në hotel dhe më pas pergatitemi për të kaluar nga Valbona në Theth (hiking). Drekën e paketuar do e konsumojmë midis natyrës pasi të kemi kaluar në Qafën e Valbonës (këtu vërehet Valbona dhe Thethi). Pasdite mbërrijmë në Theth. Akomodohemi në bujtinë. Kohë e lirë për t’u çlodhur, opsionale eksplorim tek ujëvara e Grunasit. Në mbrëmje konsumojmë darkën në bujtinë.

►Dita e tretë:

Ditën e tretë nis me konsumimin e mëngjesit në bujtinë. Pastaj nisemi për eksplorim tek Syri i Kaltër dhe vaskat e gurit në Ndërlysaj. Pas mesdite kthehemi në bujtinë dhe largohemi nga Thethi. Në rrugën e kthimit do kemi një ndalesë në Shkodër përpara se të mbërrijmë në Tiranë.

►Sugjerohet të keni me vete:

-Veshje sportive, kepuce per hiking ose atlete, shkopinj per ecje malore, cante shpine, shishe uji 1 liter, rroba pambuku per nderrese, rroba banjo, krem dielli, kapele, syze dielli, fruta te thata, cokollata, etj.

►Te rendeshishme per t’u mbajtur mend:

-Ecja nga Valbona ne Theth ose nga Thethi ne Valbone zgjat mesatarisht 5-6 ore, kjo ne varesi edhe te ritmit te ecjes se grupit.

-Gjate ecjes per kalimin mund te merren me qira mushka per mbajtjen e cantave te shpines. Kosto shtese eshte 50 euro (1 mushke mban ngarkese rreth 50-60 kg) e cila perpjestohet midis antareve te grupit qe deshirojne kete sherbim.

-Per lehtesi gjate ecjes malore sugjerohet mbajtja e canteve te shpines dhe jo mbajtja e cantave te dores ose valixheve.

►Sugjerim:

NESE NGELENI TE KENAQUR NGA SHERBIMI I SHOFERIT APO I GUIDES NE BAZE TE MUNDSIVE TUAJA MUND TE VENDOSNI NJE SHUME MINIMALE SI BAKSHISH PER VLERSIMIN E STAFIT TONE .

Ne cmim perfshihet

 • *TRANSPORTI ME AUTOMJET KOMOD
 • *AKOMODIMI NË HOTEL 1 NATË NË VALBONË
 • *AKOMODIMI NË BUJTINË 1 NATË NË THETH
 • *MËNGJESI DHE DARKA
 • *DREKA E PAKETUAR DITEN E DYTË
 • *BILETA E TRAGETIT NE KOMAN
 • *BILETA E HYRJES TEK KULLA E NGUJIMIT
 • *TRANSPORTI LOKAL PËR VIZITËN TEK SYRI I KALTËR
 • *SHOQËRUESI I GRUPIT
 • Ne cmim nuk perfshihet

 • *GJITHÇKA QË NUK PËRMENDET TEK RUBRIKA "PËRFSHIHET"
 • Prenoto Tani

   
   

  Kontakt

 • Email: [email protected]
 • Telefoni: +355 68 20 59 020
 • Adresa: Rruga e Durresit , prane gjimnazin "Qemal Stafa " , 1001 Tirane .